ASP .NET MVC Partial Views

Partial Views

Partial View ana view (parent view) içerisinde render edilen bir view tanımlanmasını sağlar.  Partial View ASP.NET (.ascx) uygulamalarında kullanılan User Controller gibi çalışır.

Bir partial view oluşturulduğunda ana view içerisinde bulunan ViewDataDictionary nesnesinin bir kopyasını alır. Bu yolla ana viewin verisine erişir.  Ancak partial view veri güncellemesi yaptığında bu güncellemeler sadece partial view’in ViewData nesnesini etkiler. Ana viewde bulunan veri etkilenmez  veya değişime uğramaz. (daha&helliip;)

Microsoft, Internet Explorer Markasını Öldürdü!

microsoft-internet-explorer-markasini-oldurdu-705x290 (1)Internet Explorer kullanılacak mı, bu büyük marka ne olacak derken Microsoft’tan gelen açıklama, eski tarayıcılarının markasını tamamen bitirecek gibi görünüyor.

Artık zamanlarının büyük bir kısmını Project Spartan’a ayıracağını açıklayan şirketin pazarlama şefiChris Capossela, şirketin yeni bir isim ve marka üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Capossela, Windows10’la birlikte yeni Spartan kod adlı Project Spartan üzerine yoğunlaşacaklarını belirterek, Internet Explorer’ı da yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

Yazının devamı için tıklayınız

ASP.NET MVC TempData Nedir ?

Basitçe ifade etmek gerekirse, ASP.NET MVC TempData Controller Action’lar arası veri paylaşımı amacıyla kullanılır. TempData içindeki veriyi, okunana kadar veya kullanıcı oturumdan çıkış yapana kadar saklı tutar. TempData içinde veri saklanmasının, basit bir request işleminden fazlasına ihtiyaç duyulduğunda (örn; redirection senaryosu olabilir) önemi ortaya çıkar.

TempData içindeki veriyi ve oturum durumunu default olarak kaydeder. (daha&helliip;)

ASP.NET Razor view engine

Razor C# veya Visual Basic .NET programlama dilleriyle dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan bir programlama sentaksıdır (syntax). Razor 2010 yılında geliştirilmeye başlandı ve Visual Studio 2010 ile beraber 2011 yılında karşımıza çıktı. Razor ASP.NET MVC3’ün bir parçası olarak yayınlandı ve basit-sentaks oluşturmaya yarayan bir motor olarak tasarlandı. (daha&helliip;)